Close

28/01/2010

Web Girişimlerinde Trendler

Web Girişimlerinde Trendler: Trend Yarışları ve Fırsatlar

Devir Korkmazhan, PR Tanıtım Uzm.

Yeni nesil web girişimleri ile trend yarışlarının devam ettiği, sosyal ağların gücünün hızla arttığı günümüzde  internet girişimlerindeki çeşitli satın almaları ve yazılım devlerinin strateji savaşlarını ilgiyle izliyorum. Örneğin arama devi Google ve Sun arasındaki anlaşma ile sundukları kolaylıkları, Google’ın sosyal video paylaşım ağı YouTube’u satın alması, bir diğeri rss servisi feedburner.com satın alması. Sonra Sun Microsystems ile IBM firması arasındaki işbirliği sayesinde, Sun tarafından geliştirilen Solaris işletim sisteminin IBM sunucularda kullanılmasının mümkünleşmesi. Yahoo’nun sosyal blog topluluğu MyBlogLog’u satın alması ve bir başka topluluk fotoğraf paylaşım ağı olan flickr.com‘u satın alması. Ardından yazılım devi Microsoft’un devrim yaratacak özelliklerdeki yeni girişimi için yaptığı büyük reklam şirketlerini satın alma ve aralarında yapılan çeşitli anlaşmalar, yine Microsoft’un sosyal ağ Facebook ile yaptığı ortaklık.. Şeklindeki girişimlerin esası web 3.0 ve ilerisinin çok hızlı bir şekilde yaşantımıza gireceğinin örnekleri arasında beliriyor.

Semantik yani “anlam yazılım”, yapay zeka, zeki ve akıllı (smart) yazılım gibi kavramların web 3.0 ve ilerisi için en belirleyici özellikler olacağı internet yaşam ve trendlerinde: Sun firmasının java yazılımı olan “nesneye yönelik programlama” diliyle çok daha kolay bir şekilde hayata geçirilebilen yeni nesil projeler için oldukça önemli bir yeri mevcut.  Web 3.0 ve çığır açacağı teknolojik yeniliklerle ilgili bir önceki sayıda yer alan “Geleceğin interneti Yeni nesil Akıllı Web..” isimli araştıma yazıma da bakarak bundan sonraki yeni trendlerde sırada Internet Protocol Television (IPTV) teknolojisinin yaygınlaşacağını tahmin edebiliriz. Bu bağlamda Türk Telekom’un (TT) internet ürünlerindeki stratejik ortağı AirTies ile başlattığı yurtdışı atağı ve yeni buluşuna şaşmamak gerek. İnternette yatırım yapmaya değer potansiyel daha nice fırsatlar mevcut.

İncelemelerim sonucunda internet stratejilerinde başarı için vazgeçilmez unsurlar olduğu kanısına vardığım; ilk, hızlı, farklı faydalı ve güncel olmak özellikleriyle hizmet veren servisler arasında yer aldığınızda giriştiğiniz projenin kısa veya uzun vadede kazanca dönüşmesi de paralel bir şekilde kaçınılmaz olur.

Peki ama hangi Web Tabanlı projelere yönelmeliyiz?

1. Mevcut ve yeni çıkan teknolojileri inceleyen veya yorumlayan servisler

2. Mevcut ve yeni çıkan teknolojileri karşılaştırma yapan ve seçen servisler

3. Kalite belirleyici ve yenilikleri duyurular yapan servisler

4. Statistik belirleyici ve yönlendirme yapan servisler

5. Yeni girişim fikirleri sağlayacak, girişimcileri yönlendirecek servisler

6. Yeni çıkan teknolojileri analiz etmiş ve hizmette daha iyi çözümler sunan servisler

7. Toplumsal veya bireysel ihtiyaçlara yönelik basit ama faydalı pratik servisler

8. İleriye yönelik ihtiyaçlara hitap eden teknolojik servisler

9. Kişisel seçimlere göre belirleyiciliğin ve tercih yapabilmenin ön planda olduğu servisler

10. Eğlence ve bilgi servisleri

Ve daha nice alternatifler üretilebilir…

One Comment on “Web Girişimlerinde Trendler

[…] Web Girişimlerinde Trend Yarışları ve Fırsatlar konulu yazı da ilginizi çekebilir. […]

Reply

Leave a Reply